Venue

WPMC'2011 will be held in Quartz congrès conference in Brest.

Agenda

  Monday, October 3 Tuesday, October 4 Wednesday, October 5 Thursday, October 6
8:15 ‑ 8:45 Registration (opened the whole day)   Registration (opened the whole day) Registration (opened the whole day)   Registration (opened the whole day)
8:45 ‑ 9:00   K2: Keynote Session   E1: Trials on 3G-4G networks
E2: MAC
E3: Communication and Network Technologies for new services
WE1: EMT Opening session
WF1: FEELIT Keynote Session
9:00 ‑ 9:30   Opening Session  
9:30 ‑ 9:45 T1: Tutorial 1
T2: Tutorial 2
  WO1: WODTN - 1st session
9:45 ‑ 10:30   K1: Keynote Session P1: Poster Session 1
10:30 ‑ 10:45          
10:45 ‑ 11:00   WM0: MMFN, Opening session      
11:00 ‑ 12:30   A1: MIMO I
A2: Cognitive radio I
A3: Multihop networks
A4: Video Transmission
WM1: MMFN, Mobility Management in Flat Networks - 1
C1: Propagation and Channel modelling
C2: Broadcast and Multicast
C3: Sensors: Location and event detection
WO2: WODTN - 2nd session
  K4: Keynote Session
WE2: EMT Industry & Special session
12:30 ‑ 12:45      
12:45 ‑ 13:15            
13:15 ‑ 14:00 T3: Tutorial 3          
14:00 ‑ 14:15 T4: Tutorial 4 B1: OFDM
B2: Energy-efficient networking
B3: Sensor networks
B4: Relay and Cooperative Communication
WM2: MMFN, Mobility Management in Flat Networks - 2
     
14:15 ‑ 15:15 K3: Keynote Session WO3: WODTN - 3rd session F1: MIMO II
F2: Cognitive radio II
F3: Ad-hoc networks
WE3: EMT Regular session #1
WF2: FEELIT Invited Speakers
15:15 ‑ 15:45 P2: Poster Session 2
15:45 ‑ 16:00  
16:00 ‑ 16:15 4G / LTE opening      
16:15 ‑ 16:30        
16:30 ‑ 17:00     D1: Hardware and Software Radio
D2: Optical wireless communications
D3: Radio Resource Management
WO4: WODTN - 4th session (demo session)
  WE4: EMT Regular session #2
17:00 ‑ 18:15        
18:15 ‑ 18:30            
18:30 ‑ 22:00       S1: Award Banquet    

Monday, October 3

08:15 - 09:30

Registration (opened the whole day)

09:30 - 12:30

T1: Tutorial 1

OFDM Relay Technologies for the New Generation Wireless Communication Systems
OFDM Relay Technologies for the New Generation Wireless Communication Systems
Milica Pejanovic-Djurisic (University of Montenegro & Centre for Telecommunications, Montenegro)

T2: Tutorial 2

Sensor networks, protocols and energy
Sensor networks, protocols and energy
Tahiry Razafindralambo (INRIA Lille - Nord Europe, France)

13:15 - 16:15

T3: Tutorial 3

Wireless Information Infrastructures and the Future Internet: Protocol Components, System Architectures, Security and Privacy
Wireless Information Infrastructures and the Future Internet: Protocol Components, System Architectures, Security and Privacy
John S. Baras (University of Maryland College Park, USA)

14:00 - 17:00

T4: Tutorial 4

M2M (Machine-to-Machine): services, standardization, technological issues and business aspects
M2M (Machine-to-Machine): services, standardization, technological issues and business aspects
Benoît Ponsard (Founding Director of Kimeggi & Grenoble Institute of Technology, France)

Tuesday, October 4

08:15 - 09:00

Registration (opened the whole day)

09:00 - 09:45

Opening Session

09:45 - 10:30

K1: Keynote Session

Graphs, codes and the brain
Claude Berrou (Ecole Nationale Superieure des Telecommunications de Brest, France)

10:45 - 11:00

WM0: MMFN, Opening session

Basic architecture scenarios for distributed and dynamic mobilty management
Pierrick Seite (France Telecom, France)

11:00 - 12:45

A1: MIMO I

Chair: Adão Silva (Instituto de Telecomunicações (IT)/University of Aveiro, Portugal)
Joint Space-Time Coded Modulation and Channel Coding for Iterative Non-Coherent MIMO Schemes
Ali El Arab (France Télécom, France); Jean-Claude Carlach (France Telecom, France); Maryline Hélard (INSA Rennes & IETR Institute of Electronics and Telecommunications of Rennes, France)
Out of Group Interference Aware Precoding for CoMP: An Ergodic Search Based Approach
Yiwei Fang (Fujitsu Laboratories of Europe Ltd., United Kingdom); John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom)
Effect of Polarized Orthogonal STBC-MIMO Network Coding on Wireless Multi-hop Networks
Shinji Ogawa (Yokohama National University, Japan); Fumie Ono (Yokohama National University, Japan)
On the Performance of MBER Based Receive Beamforming for Heterogeneous Interference Mixture
Vaishnavi J s (IIT Madras, India); K Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India)
A comparative study on MIMO MLSE turbo equalizer on frequency selective channels
Yuya Takahashi (Nagoya Institute of Technology, Japan); Yasunori Iwanami (Nagoya Institute of Technology, Japan); Eiji Okamoto (Nagoya Institute of Technology, Japan)

A2: Cognitive radio I

Chair: Milica Pejanovic-Djurisic (University of Montenegro & Centre for Telecommunications, Montenegro)
Temporal Secondary Access Opportunities for WLAN in Radar Bands
Miurel Tercero (KTH, Sweden); Ki Won Sung (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden); Jens Zander (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden)
Received Signal Interpolation for Context Discovery in Cognitive Radio
Liliana Bolea (Universidad Politecnica de Catalunya, Spain); Jordi Pérez-Romero (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Ramon Agustí (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
On the Performance of Calibration Techniques for Cognitive Radio Systems
Boris Kouassi (University of Nice Sophia Antipolis, France); Irfan Ghauri (Intel Mobile Communications, France); Bassem Zayen (Eurecom, France); Luc Deneire (University of Nice & University of Aalborg, France)
A New Algorithm for Joint Sensing and Power Allocation in Multiuser Cognitive Radio Networks
S. Eman Mahmoodi (Iran University of Science and Technology, Iran); Saeid Balaneshin Kordan (Iran University of Science and Technology, Iran); Bahman Abolhassani (Iran University of Science and Technology, Iran)
A Framework Based on a Fittingness Factor to Enable Efficient Exploitation of Spectrum Opportunities in Cognitive Radio Networks
Faouzi Bouali (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Oriol Sallent (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Jordi Pérez-Romero (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Ramon Agustí (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)

A3: Multihop networks

Chair: Ajey Kumar (Federal University of Campina Grande & Indian Institute of Technology Roorkee, India, Brazil)
An Adaptive Routing Algorithm for Mobile Delay Tolerant Networks
Jingwei Miao (INSA LYON, France); Omar Hasan (INSA Lyon, France); Sonia Ben Mokhtar (Centre National de Recherche Scientifique (LIRIS CNRS), France); Lionel Brunie (LIRIS INSA de Lyon, France)
Computationally effective TDMA scheduling algorithm for delay-sensitive multi-hop wireless networks
Juha Huovinen (University of Oulu, Finland); Juha-Pekka Makela (University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (University of Oulu, Finland)
Cooperative performance bounds of Wireless Local Area Networks
Rasool Sadeghi (University of Aveiro & Instituto de Telecomunicações, Portugal); João Paulo Barraca (University of Aveiro & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Rui L Aguiar (University of Aveiro & Instituto de Telecomunicações, Portugal)

A4: Video Transmission

Chair: Shinsuke Hara (Osaka City University, Japan)
An Efficient No-Reference Blockiness Metric for Intra-Coded Video Frames
Muhammad Uzair (University Of Guelph, Canada); Dalia Fayek (University of Guelph, Canada)
QoE-based Cross-Layer Optimization for Video Delivery in Long Term Evolution Mobile Networks
Mohammed Shehada (DOCOMO Euro-Labs, Germany); Srisakul Thakolsri (DoCoMo Euro-Labs, Germany); Zoran Despotovic (DOCOMO Communications Laboratories Europe, Germany); Wolfgang Kellerer (DOCOMO Communications Laboratories Europe, Germany)
A Transmission-aware Video Quality Metric for Lossy Wireless Network
Yang Yan (BUPT, P.R. China); Zhaoming Lu (BUPT, P.R. China); Wen Xiangming (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Wei Zheng (BUPT, P.R. China); Lelin Yan (BUPT, P.R. China)
Investigation of Scalable Video Delivery using H.264 SVC on an LTE Network
Patrick McDonagh (UCD, Ireland); Carlo Vallati (University of Pisa, Italy); Amit Pande (University of California Davis, CA, USA); Prasant Mohapatra (University of California, Davis, USA); Philip A Perry (Dublin City University, Ireland); Enzo Mingozzi (University of Pisa, Italy)
A No-Reference Video Quality Metric by Using Inter-frame Encoding Characters
Yang Yan (BUPT, P.R. China); Xiang Ming Wen (Beijing University of posts and telecommunications, P.R. China); Wei Zheng (BUPT, P.R. China); Lelin Yan (BUPT, P.R. China); Ajing Zhang (BUPT, P.R. China)

WM1: MMFN, Mobility Management in Flat Networks - 1

Flat 3GPP Evolved Packet Core - Improvement for multiple network connections
Wolfgang Hahn (Nokia Siemens Networks, Germany)
Design of a Flat Wireless Internet Service Provider Network
Peter McCann (Huawei Technologies, USA)
Network and Host Based Distributed Mobility
Pierrick Louin (France Télécom R&D, France); Philippe Bertin (Orange Labs, France)

14:00 - 15:45

B1: OFDM

Chair: Yasunori Iwanami (Nagoya Institute of Technology, Japan)
Distributed Precoding with Centralized Power Allocation Techniques for Multicell OFDM Systems
Reza Holakouei (Instituto de Telecomunicações - Universidade de Aveiro, Portugal); Adão Silva (Instituto de Telecomunicações (IT)/University of Aveiro, Portugal); Atílio Gameiro (Instituto de Telecomunicações / Universidade de Aveiro, Portugal)
Performance Comparison of Trellis-Shaped OFDM Systems over Nonlinear Channels
Ryota Yoshizawa (Yokohama National University, Japan); Hideki Ochiai (Yokohama National University, Japan)
Symbol-by-symbol Adaptive Null-space Exploiting (SANE) Channel Truncation for Fading OFDM Channels
Istdeo Singh (Indian Institute of Technology Madras, India); Vinay N K (Indian Institute of Technology Madras, India); K Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India)
Performance of Decision-Directed Channel Estimation Using Effective Path Selection in Time Domain for Uplink DFT-Precoded OFDMA
Akihiro Tanaka (Tokyo City University, Japan); Teruo Kawamura (NTT DOCOMO, INC., Japan); Mamoru Sawahashi (Tokyo City University, Japan)
PAPR and OOB of OFDM and their Improvement by using Self Cancellation Codings
Abdullah Alaraimi (Minstry of Information, Oman); Takeshi Hashimoto (University of Electro-Communications, Japan)

B2: Energy-efficient networking

Chair: Abhay Karandikar (IIT Bombay, India)
Energy-Efficient Relay Selection and Power Allocation Scheme in AF Relay Networks with Bidirectional Asymmetric Traffic
Rong Huang (Bejing University of posts and telecommunications, P.R. China); Feng Chunyan (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Tiankui Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Wei Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Distributed BitTorrent Proxy for Energy Efficient Mobile Content Sharing
Imre Kelényi (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Ákos Ludányi (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Jukka K. Nurminen (Aalto University, Finland)
Physical Layer Energy Optimization Analysis for Fixed Bandwidth Wireless Sensor Networks
Felipe Costa (Nokia Institute of Technology, Brazil); Bruno Faria (Nokia Institute of Technology, Brazil); Flavio Filho (Nokia Institute of Technology, Brazil); Hideki Ochiai (Yokohama National University, Japan)
Model for energy efficiency in radio over fiber distributed indoor antenna Wi-Fi network
Yves Josse (TELECOM Bretagne, France); Bruno Fracasso (Télécom Bretagne, France); Patrice Pajusco (TELECOM Bretagne, France)

B3: Sensor networks

Chair: Julian Webber (Hokkaido University & Graduate School of Information Science and Technology, Japan)
Exploring Sensor Network Communication Strategies with the Mote-in-the-Loop Approach
Minyan Hong (Uppsala University, Sweden); Erik Björnemo (Uppsala University, Sweden); Thiemo Voigt (Swedish Institute of Computer Science, Sweden)
Wireless Sensor Networks for active control noise reduction in automotive domain
Fabien Mieyeville (Ecole Centrale de Lyon, France); Wan Du (Ecole Centrale de Lyon, France); Idris Daikh (INSA-LYON, France); David Navarro (Ecole Centrale de Lyon, France)
Effective Data Gathering and Energy Efficient Communication Protocol in Wireless Sensor Network
Anup Kumar Paul (Waseda University, Japan); Takuro Sato (Waseda University, Japan)

B4: Relay and Cooperative Communication

Chair: Silvano Pupolin (University of Padua, Italy)
Fairness-Constrained Rate Enhancing Superposition Coding Scheme for a Cellular Relay System
Megumi Kaneko (Kyoto University, Japan); Kazunori Hayashi (Kyoto University, Japan); Petar Popovski (Aalborg University, Denmark); Hideaki Sakai (Kyoto University, Japan)
Frequency Offset Amplify-and-Forward Relay in OFDM System
Ayana Suzuki (Keio University, Japan); Yukitoshi Sanada (Keio University, Japan); Mamiko Inamori (Keio University & Sony CSL, Japan)
An Efficient Retransmission Strategy for Multisource Multidestination Relay Networks over Rayleigh Flat Fading Channels
Quoc-Tuan Vien (Glasgow Caledonian University, United Kingdom); Huaglory Tianfield (Glasgow Caledonian University, United Kingdom); Brian G Stewart (Glasgow Caledonian University, United Kingdom); Huan X Nguyen (Middlesex University, United Kingdom); Jinho Choi (Swansea University, United Kingdom)
Degrees of Freedom of Relay aided MIMO X network with orthogonal Components
Dinesh Dileep Gaurav (Indian Institute of Science, India); Kvs Hari (Indian Institute of Science, India)
Multi-source Cooperative Communications using Low-Density Parity-Check Product Codes
Yizhi Yin (Telecom Bretagne, France); Ramesh Mahendra Pyndiah (Institut Telecom/TELECOM Bretagne, France); Karine Amis (Institut TELECOM ; TELECOM Bretagne & Université européenne de Bretagne, France)

WM2: MMFN, Mobility Management in Flat Networks - 2

Anchor-based Routing Optimization Extension for Proxy Mobile IPv6 in Flat Architectures
Mathias Boc (CEA, LIST, Communicating Systems Laboratory, France); Alexandru Petrescu (Commissariat à l'Énergie Atomique, France); Christophe Janneteau (CEA, LIST, Communicating Systems Laboratory, France)
A Network-based Localized Mobility Solution for Distributed Mobility Management
Fabio Giust (Institute IMDEA Networks & University Carlos III Madrid, Spain); Antonio de la Oliva (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Carlos J. Bernardos (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Rui Ferreira Da Costa (Alcatel Lucent Bell Labs, France)
Enhanced Handover Support and Routing Path Optimization with Distributed Mobility Management in Flattened Wireless Networks
Petro Ernest (University of Cape Town, South Africa); H Anthony Chan (Huawei Technologies, USA)

16:00 - 16:30

4G / LTE opening

Wednesday, October 5

08:15 - 08:45

Registration (opened the whole day)

08:45 - 09:45

K2: Keynote Session

How can the Internet help smarten the grid?
Catherine Rosenberg (University of Waterloo, Canada)

09:30 - 10:30

WO1: WODTN - 1st session

Chair: Frédéric Guidec (Université de Bretagne-Sud (UBS) & VALORIA Laboratory, France)
Report on DTN Applications During Arctic Summer 2010 Trial
Stephen Farrell (Trinity College Dublin, Ireland); Alex McMahon (Trinity College, Ireland); Stefan Weber (Trinity College Dublin, Ireland); Kerry Hartnett (Intel, Ireland); Aidan Lynch (Trinity College Dublin, Ireland); Eoin Meehan (Dell Inc, Ireland)
A delay tolerant platform for voice message delivery
Costas Tziouvas (Cyprus University of Technology, Cyprus); Lambros Lambrinos (Cyprus University of Technology, Cyprus); Chrysostomos Chrysostomou (Frederick University, Cyprus)

09:45 - 10:30

P1: Poster Session 1

Zero-Forcing Spatial Interweave with Greedy Scheduling
Jarkko Kaleva (University of Oulu, Finland); Petri Komulainen (University of Oulu, Finland); Markku Juntti (University of Oulu, Finland)
Improving LTE/EPC signaling for sporadic data with a control-plane based transmission procedure
Izuru Sato (Fujitsu Labs. LTD., Japan); Ahmed Bouabdallah (Institut Telecom - Telecom Bretagne, France); Xavier Lagrange (Institut Telecom - Telecom Bretagne, France)
Adaptive Watermark Power Control for Capacity Optimized MC-CDMA System
Seba Maity (CEMK, Kolaghat, India); Jaya Sil (Bengal Engineering and Sc. University, India); Santi Prasad Maity (Bengal Engineering & Science University, Shibpur, India); Claude Delpha (Universite Paris Sud, France)
TVWS Opportunities and Regulation:-Empowering Rural India
Tanuja Dhope (University of Zagreb, India); Dina Simunic (University of Zagreb, Croatia); Ramjee Prasad (Aalborg University, Denmark)
Deep Underwater Compatible Wi-Fi Antenna Development
Hector Fabian Guarnizo Mendez (LabSTICC/IFREMER, France); François Le Pennec (Lab-STICC/MOM - Telecom Bretagne/Dpt MO & Telecom Bretagne, France); Christian Gac (IFREMER, France); Christian Person (Lab-STICC/MOM UMR CNRS, France)
Motion-compensated Refinement based Distributed Video Coding for Wireless Video Sensor Network
Jinhong Di (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Aidong Men (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Bo Yang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Zeyang Yang (Beijing Uninversity of Posts and Telecommunication, P.R. China); Manman Fan (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
A heuristic approach for solving the virtual topology design problem in next generation networks
Nihed Bahria El Asghar (Supcom, Tunisia); Ben Fredj Awatef (Supcom, Tunisia); Mounir Frikha (High School of Communication in Tunis, Tunisia); Sami Tabbane (Sup Telecom, Tunisia)
Analysis of Cellular System Using Coordinated Base Stations with Nonuniform and Flexible Cells
Tetsuki Taniguchi (University of Electro-Communications, Japan); Nobuo Nakajima (The University of Electro-Communications, Japan); Yoshio Karasawa (The University of Electro-Communications, Japan)
Linear Cooperation for Spectrum Sensing over Correlated Log-Normal Shadow Fading Channels
Vahid Jamali (K. N. Toosi University of Technology, Iran); Soheil Salari (University of Ontario Institute of Technology, Canada); Nima Reisi (KN-Toosi University of Technology, Iran); Jean Pierre Cances (University of Limoges, France); Mahmoud Ahmadian (K.N. Toosi University of Technology, Iran)
Energy Detection and Eigenvalue Based Detection: An Experimental Study Using GNU Radio
Pedro Alvarez (Aalborg University, Denmark); Nuno Pratas (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Aalborg University & Instituto de Telecomunicações, Instituto Superior Técnico, Denmark); António J. Rodrigues (IT / Instituto Superior Técnico, Portugal); Neeli Rashmi Prasad (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Denmark); Ramjee Prasad (Aalborg University, Denmark)
Sum Mutual Information of Block-faded MIMO MAC with LMMSE Channel Estimation for Packet Transmission
Emiliano Dall'Anese (University of Minnesota, USA); Silvano Pupolin (University of Padua, Italy); Antonio Assalini (University of Padua, Italy)
Go Green with Distributed Beamforming
Nico Prananta (Osaka City University, Japan); Shinsuke Hara (Osaka City University, Japan); Yoshitaka Hara (Mitsubishi Electric Corporation, Japan)
On the Role of Spectrum Selection to Improve Coverage Extension through Opportunistic Networks
Jordi Pérez-Romero (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Oriol Sallent (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Ramon Agustí (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
A Prototype BAN For Medical and Healthcare Monitoring Based on High Band UWB
Huan-Bang Li (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Kiyoshi Hamaguchi (NICT, Japan)
Feature Selection Strategy for Classification of Single-Trial EEG Elicited by Motor Imagery
Swati Prasad (Aalborg University, Denmark); Zheng-Hua Tan (Aalborg University, Denmark); Ramjee Prasad (Aalborg University, Denmark); Alvaro Rodrigo Cabrera (Aalborg University, Denmark); Ying Gu (Aalborg University, Denmark); Kim Dremstrup (Aalborg University, Denmark)

11:00 - 12:45

C1: Propagation and Channel modelling

Chair: K Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India)
Applying Ubiquitous Wireless Technologies For Shipboard Monitoring Systems
Hussein Kdouh (IETR - INSA Rennes, France); Christian Brousseau (Université de Rennes 1, France); Gheorghe Zaharia (IETR-INSA de Rennes, France); Guy Grunfelder (IETR-INSA De Rennes, France); Ghais El Zein (IETR-INSA Rennes, France)
Symbol Error Rate for Ricean Fading Channel with Random K Parameter
Maja Ilic-Delibasic (University of Montenegro, Montenegro); Milica Pejanovic-Djurisic (University of Montenegro & Centre for Telecommunications, Montenegro)
Improved Sparse Channel Estimation for Multicarrier Systems with Compressive Sensing
Nina Wang (Beijing university of posts and telecommunication, P.R. China); Zhi Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Guan Gui (Tohoku University & University of Electronic Science and Technology of China, Japan); Ping Zhang (WTI-BUPT, P.R. China)
Study on Land-to-Underwater communication
Hiroshi Yoshida (JAMSTEC & MARITEC, Japan); Tadahiro Hyakudome (JAMSTEC, Japan); Shojiro Ishibashi (JAMSTEC, Japan); Hiroshi Ochi (JAMSTEC, Japan); Kenichi Asakawa (JAMSTEC, Japan); Takafumi Kasaya (JAMSTEC, Japan); Takashi Saito (Mitsubishi Electric TOKKI Systems Corporation, Japan); Shogo Okamoto (Mitsubishi Electric Tokki Systems, Japan)
A quasi-deterministic path loss propagation model for the open sea environment
Kun Yang (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Torbjorn Ekman (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Terje Roste (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Fritz Bekkadal (MARINTEK, Norway)

C2: Broadcast and Multicast

Chair: Hideki Ochiai (Yokohama National University, Japan)
AL-FEC for Streaming Services over LTE Systems
Christos Bouras (University of Patras and RACTI, Greece); Nikolaos Kanakis (University of Patras, Greece); Vasileios Kokkinos (CTI Diophantus and University of Patras, Greece); Andreas Papazois (CTI and University of Patras, Greece)
A Simulated Annealing Algorithm for the Transmission Mode Selection of Multicast Services in LTE Networks
Min Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Feng Chunyan (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Tiankui Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Performance improvement of OFDMA cellular system using code division multiplexing in satellite/terrestrial integrated mobile communication system
Eiji Okamoto (Nagoya Institute of Technology, Japan); Hiroyuki Tsuji (NICT, Japan); Yoshiyuki Fujino (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Synchronization Scheme of Symbol Timing for DoA in Digital Terrestrial Television Broadcasting
Akira Nakamura (Tokyo University of Science, Japan); Kohei Ohno (Tokyo University of Science, Japan); Hiroki Ohta (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Makoto Itami (Tokyo University of Science, Japan)

C3: Sensors: Location and event detection

Chair: Kwang-Cheng Chen (National Taiwan University, Taiwan)
A path tracking Algorithm using the IEEE 802.11 Infrastructure
Yacine Mezali (Paris 6, France); Philippe Jacquet (INRIA, France); Georgios Rodolakis (ITI, CERTH & Infromatics and Telematics Insitute, Centre for Research and Technology, Hellas, Greece)
Cyclostationarity-Based Spatial Event Detection Using Signal Subspace of Array Antenna
Hiroyuki Tsuji (NICT, Japan); Miho Koshikawa (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Mikio Suzuki (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Performance Improvement on Human Detection System around Detached House using UHF Band Transmitters
Masahiro Nishi (Hiroshima City University, Japan); Kokoro Kawahara (Hiroshima City University, Japan); Takahiro Maeda (Hiroshima City University, Japan); Koichi Shin (Hiroshima City University, Japan)
Georeferencing for coordinated positioning applications
Tiago Barroso (Instituto Superior Técnico, Technical University of Lisbon, Portugal); José E. Sanguino (Technical University of Lisbon - IST & IT - Instituto de Telecomunicações, Portugal); António J. Rodrigues (IT / Instituto Superior Técnico, Portugal)

WO2: WODTN - 2nd session

Chair: Serge Chaumette (University of Bordeaux, France)
On Applying DTNs to a Delay Constrained Scenario in Wired Networks
Ghislain Landry Tsafack Chetsa (ENS Lyon, France); Laurent Lefevre (INRIA, France); Jean Patrick Gelas (Inria/Reso, France)
Transitional Approaches in DTN Routing Algorithm
Seung Hun Oh (ETRI (Eletronics and Telecommunications Research Institute), Korea); Il Kyun Park (ETRI (Eletronics and Telecommunications Research Institute), Korea); Seok-Kap Ko (Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea); Byung Tak Lee (ETRI, Korea); Young-Sun Kim (Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea)
Impact of Square Environment on the Connectivity in Finite Ad hoc Networks
Cédric Aboue-nze (University of Le Havre, France); Frédéric Guinand (Le Havre University & LITIS, France); Yoann Pigné (University of Luxembourg, Luxemburg)

14:15 - 15:15

K3: Keynote Session

Autonomous smart sensors: sensors network to the Internet of Things
Pierre-Damien Berger (CEA LETI, MINATEC Campus, France)

14:15 - 16:00

WO3: WODTN - 3rd session

Chair: Stephen Farrell (Trinity College Dublin, Ireland)
Disruption-Tolerant Wireless Biomedical Monitoring for Marathon Runners: a Feasibility Study
Djamel Benferhat (Université de Bretagne Sud, France); Frédéric Guidec (Université de Bretagne-Sud (UBS) & VALORIA Laboratory, France); Patrice Quinton (ENS Cachan Bretagne, France)
SCUAL, Swarm of Communicating UAVs at LaBRI: an open UAVNet testbed
Serge Chaumette (University of Bordeaux, France); Rémi Laplace (LaBRI, University of Bordeaux, France); Christophe Mazel (Fly-n-Sense, France); Raphaël Mirault (Fly-n-Sense, France)

15:15 - 16:00

P2: Poster Session 2

Analysis and Optimization of Hybrid Single Packet and Multiple-Packets Incremental Redundancy in the presence of Channel State Information
Moustapha El Aoun (Institut Télécom, Télécom Bretagne, France); Xavier Lagrange (Institut Telecom - Telecom Bretagne, France); Raphael Le Bidan (Telecom Bretagne, France); Ramesh Mahendra Pyndiah (Institut Telecom/TELECOM Bretagne, France)
Radio Resource Joint Management Scheme for the BBS and CBS Mixed Mode of BWM Systems
Min Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Feng Chunyan (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Tiankui Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Optimized Spread Spectrum Watermarking for Fading-like Collusion Attack
Seba Maity (CEMK, Kolaghat, India); Jaya Sil (Bengal Engineering and Sc. University, India); Santi Prasad Maity (Bengal Engineering & Science University, Shibpur, India); Claude Delpha (Universite Paris Sud, France)
Phase Uncertainty Algorithm on Radix-2 for Reducing the PAPR of Multiple Candidate OFDM system
Hyunseuk Yoo (Telecom Bretagne, France); Frederic Guilloud (Institut Telecom - Telecom Bretagne, France); Ramesh Mahendra Pyndiah (Institut Telecom/TELECOM Bretagne, France)
An Exponential Power Allocation of One-side Interference Channel with Relay
Wei Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Song Zhao (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Tiankui Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Zhimin Zeng (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Multipath Routing Protocol for MANET: Application to H.264/SVC Video Content Delivery
Jiazi YI (LIX, Ecole Polytechnique, France); Benoit Parrein (IRCCYN, University of Nantes, France); Dan Radu (Technical University of Cluj Napoca, Romania)
A Motion Compensated Frame Interpolation Scheme for High-Definition Videos
Rui Han (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Aidong Men (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Bo Yang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Piece-wise linear approximation Solution to the Estimate-and-Forward Relay with the Bayesian Estimator
Feng Hu (University of Oulu & Southeast Universtiy, CommunicationsNational Mobile Communications Research Lab, Finland); Jorma Olavi Lilleberg (Renesas Mobile, Finland); Wei Li (Renesas, Finland)
Investigation of Simple Threshold Shifting for Bit-flip Decoding
Julian Webber (Hokkaido University & Graduate School of Information Science and Technology, Japan); Toshihiko Nishimura (Hokkaido University, Japan); Takeo Ohgane (Hokkaido University, Japan); Yasutaka Ogawa (Hokkaido University, Japan)
Spectrum Occupancy Statistics in the Context of Cognitive Radio
Kishor Patil (Aalborg University, Denmark); Knud Erik Skouby (Aalborg University, Denmark); Ashok Chandra (Ministry of Com. & IT, Gov. of India, India); Ramjee Prasad (Aalborg University, Denmark)
Improving the erasure recovery performance of short codes for Opportunistic Spectrum Access
Patrick Tortelier (Research engineer & Orange Labs, France); Muhammad Azeem (Orange Labs, France)
On the effect of local sensing database to cognitive radio systems
Ha-Nguyen Tran (NICT, Japan); Yohannes D. Alemseged (National Institute of Information and Communication Technology, Japan); Chen Sun (National Institute of Information & Communications Technology, Japan); Hiroshi Harada (National Institute of Information & Communications Technology (NICT), Japan)
A Fundamental Study on Routing and Scheduling for Multi-Hop Wireless Networks with Adaptive Array
Daiki Takeda (Hokkaido University, Japan); Julian Webber (Hokkaido University & Graduate School of Information Science and Technology, Japan); Toshihiko Nishimura (Hokkaido University, Japan); Takeo Ohgane (Hokkaido University, Japan); Yasutaka Ogawa (Hokkaido University, Japan)
Receive Antenna Selection for Uplink Multiuser MIMO Systems over Correlated Rayleigh Fading Channels
Walid Al-Hussaibi (University of Sussex, United Kingdom); Falah H. Ali (University of Sussex, United Kingdom)
Asymmetric Network Coding in Two-Way Relay Channels for Cooperative Communications: SER Performance and Power Matching
Xiaoguang Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Yonghua Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Jiaru Lin (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Jinhong Di (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Rui Han (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Repetition Time-Switched Transmit Diversity as an Alternative to Alamouti Space-Time Coding for Wireless Communication Systems
Boon Kien Khoo (Cambridge Broadband Networks, United Kingdom); Stephane Y. Le Goff (University of Newcastle upon Tyne, United Kingdom); Pei Xiao (University of Surrey, United Kingdom)

16:30 - 18:15

D1: Hardware and Software Radio

Chair: Patrice Pajusco (TELECOM Bretagne, France)
An Efficient Channelizer Tree for Portable Software Defined Radios
frederick j harris (San Diego State Univ, USA); Elettra Venosa (San Diego State University, USA); Xiaofei Chen (San Diego State University, USA); Chris Dick (Xilinx, USA)
60 GHz Band CMOS Based Transceiver for Millimeter Wave WPAN and WLAN Systems
Hiroshi Harada (National Institute of Information & Communications Technology (NICT), Japan); Ryuhei Funada (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Keren Li (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Shuzo Kato (NICT, Japan)
Reprogramming hardware-software heterogeneous Wireless Sensor Networks
Mihai Galos (Ecole Centrale de Lyon, France); Fabien Mieyeville (Ecole Centrale de Lyon, France); David Navarro (Ecole Centrale de Lyon, France); Ian O'Connor (Lyon Institute of NanoTechnology & Ecole Centrale de Lyon, France)
A First Step Towards High-Level Cost Models for the Implementation of SDRs on Multiprocessing Reconfigurable Systems
Yannick Le Moullec (Aalborg University, Denmark)

D2: Optical wireless communications

Chair: Philippe Martins (Telecom Paristech, France)
Fiber-distributed Indoor High Bitrate Optical Wireless System
Hani Al Hajjar (Telecom Bretagne, France); Bruno Fracasso (Télécom Bretagne, France); Dominique Leroux (Telecom Bretagne, France)
Repeated-Permutation MPPM/CDMA with Interference Avoidance and Cancellation
Tatsuya Muramatsu (Yokohama National University, Japan); Toshiki Kato (Yokohama National University, Japan); Fumie Ono (Yokohama National University, Japan); Hiromasa Habuchi (Ibaraki University, Japan)
Non-Uniform Wavelength Allocation in All-Photonic Digitized-Radio over Fibre Access Network
Seyed Reza Abdollahi (Brunel University, United Kingdom); Hamed Saffa Al-Raweshidy (University of Brunel, United Kingdom); Nazar Radhi (Brunel University, United Kingdom); Rajagopal Nilavalan (Brunel University, United Kingdom)
Wireless Optical network (WON), simple alternative to radio frequency (RF) (Invited Paper)
Olivier Bouchet (France Télécom, Orange Labs, France)
Radio over Fiber architectures for 60GHz Wireless Systems in the Home Area Network (Invited Paper)
Joffray Guillory (Orange Labs, France); Anna Pizzinat (France Telecom - Orange Labs R&D, France); Benoit Charbonnier (Orange Labs, France)

D3: Radio Resource Management

Chair: Dongwoo Kim (Hanyang University, Korea)
A Utility-Based Scheduling Approach for Multiple Services in Coordinated Multi-Point Networks
Binru Huang (Chalmers University of Technology, Sweden); Jingya Li (Chalmers University of Technology, Sweden); Tommy Svensson (Chalmers University of Technology, Sweden)
Study on Resource Allocation for VoIP Traffic with Subframe Bundling in LTE Uplink
Masashige Shirakabe (NTT DOCOMO, INC., Japan); Yoshiaki Ofuji (NTT DOCOMO, INC., Japan); Akihito Hanaki (NTT DOCOMO, INC., Japan); Nobuhiko Miki (NTT DOCOMO, INC., Japan); Takahiro Asai (NTT DoCoMo, Inc., Japan); Junichiro Hagiwara (NTT DoCoMo, Inc., Japan)
A Two Phases Traffic Aware Adaptive Resource Allocation Scheme for Dense Femtocell Systems
Gen Cao (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Ruihong AN (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Xin Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
An Enhanced Handover Oscillation Control Algorithm in LTE Self-Optimizing Networks
Marco António Carvalho (ISEL & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Pedro Vieira (Instituto de Telecomunicações and ISEL, Portugal)
Radio Resource Management for Optimising Multi-Radio Wireless Mesh Networks Deployments
Lúcio Studer Ferreira (Instituto Superior Tecnico, Technical University of Lisbon, Portugal); Luis M. Correia (IST - Technical University Lisbon, Portugal)

WO4: WODTN - 4th session (demo session)

The last session of the Workshop on Opportunistic and Delay/Disruption-Tolerant Networking (WODTN) is a demo session, where participants are invited to present their hardware and/or software developments.

18:30 - 22:00

S1: Award Banquet

           

Legal

Powered by diasite